SKYSCAN 1294 MIKRO CT

1294_cihaz1
elmas

Teknik Detaylar

SKYSCAN 1294: MASA ÜSTÜ FAZ KONTRAST X-RAY MICRO-CT

AÇIKLAMA
Dünyadaki ilk ticari olarak piyasaya sunulan faz-kontrast masa üstü mikrotomografi tarayıcısı SkyScan-1294, daha önce görünmeyen numune özelliklerinin hasarsız olarak 3 boyutlu biçimde derin özelliklerini ortaya çıkarmanın yeni bir yolu ve yöntemidir.   Geleneksel olarak gözlemlenen numune x-ray emiliminin üstünde, sistem, yeniden oluşturulmuş piksel boyutlarınından  , numunenin  özelliklerinden  X-ışını kırınımı ve saçılmasını ortaya çıkarmanıza izin verir. Yeni SkyScan1294, Swiss Light Source ( Zurich, Switzerland )  Paul Scherrer Enstitüsü tarafından patentlenen ve ticarileştirme için Bruker microCT’ye devredilen lisanslı polikromatik röntgen ışınlarıyla faz kontrast görüntülemenin benzersiz teknolojisine dayanıyor.

X-ray emilim, diferansiyel faz ve karanlık alan (saçılma) görüntülerinin eşzamanlı ekstraksiyonu
§ 30 keV tasarım enerjili üç ışınlı X-ışını interferometresi
§ Microfocus 100 W X-ışını kaynağı, 20-60 keV pik enerjisi
§ Enerji penceresi seçimi için beş kademeli filtre değiştirici
§ 11 megapiksel, soğutmalı CCD X-ışını dedektörü
§ Kompakt, tamamen korunan masaüstü tarayıcı
§ Dünyanın en hızlı hiyerarşik InstaRecon® 3D rekonstrüksiyonu
§ Ana işlevler için dokunmatik ekran kontrolü
§ Yüzey ve hacim oluşturma, sonuçları telefonlara ve tabletlere aktarın

Faz-Kontrast tarayıcı nasıl çalışır.

Cisimden geçerken, röntgen ışını değişir. Nesne emilimiyle bir miktar yoğunluk kaybediyor ve yayılma hızındaki farklılıklar nedeniyle dalga fazını da değiştiriyor. Nesnenin arkasındaki dalga cephesi nesne emilimi ile modüle edilir ve faz kayması nedeniyle yayılım yönünü değiştirir. Konvansiyonel X-ray kameraları, gelen X-ışınlarının yönüne duyarlı değildir ve nesnedeki sadece emilimini algılayabilir. Aynı zamanda, yönlü kısım önemli miktarda absorpsiyon olmaksızın ve belirli bir kamera tarafından ayırt edilenden çok daha küçük boyutlardaki nesne ayrıntıları hakkında bilgi içerebilir

Faz kayması bilgilerini düzeltmek için, X-ray kamerayla algılanabilen bir yoğunluk sinyaline dönüştürülmelidir. Böyle bir dönüşüm, Talibot-Lau X-ışını interferometresi adlı özel bir kurulumla gerçekleştirilir ve bu interferometre, mikron boyutlu adımlar ile birkaç emilim ve faz kaydırma ızgaraları içerir. Faz ızgarası G1, lokal maksimum ve minimum yoğunluk ile girişim modeli oluşturur. Nesne birincil kirişin yönünü değiştirirse, görüntü lokal olarak kaydırılır. G2 emme ızgarası bu görüntüyü sıyırır ve onu yoğunluk modülasyonuna dönüştürür, bu da dedektördeki nispeten büyük pikseller tarafından algılanabilir. Girişim için gerekli koşulları oluşturmak için, X-ışını kaynağının önüne ek bir soğurma ızgarası G0, birincil demeti çok sayıda uzamsal olarak korelasyonlu ince kirişlere böler. Tüm ızgaralar birbirine tam olarak hizalanmıştır.

-ışını interferometresi nesnedeki yerel faz kaymalarının yoğunluk modülasyonuna dönüştürülmesini sağlar ve bu da kamera tarafından emilim bilgisi ile birlikte tespit edilebilir. Faz kayması bilgilerini absorpsiyon bilgisinden ayırmak için, üç ızgaradan biri tek bir ızgaralı adımın içindeki birkaç konuma hareket ettirilir. Bu tür hareket kameranın her pikselinde sinüsoidal modülasyon oluşturur. Her pikselde sinüs eğrisi ile nesnesiz sinüs eğrisi karşılaştırıldığında, faz kayması ve dağılma bilgileri emilim bilgilerinden ayrılabilir. Her tür bilgi tek bir hesaplama sürecinde çıkarılır ve aynı anda ekranda görüntülenebilir. Kamera resmi sol üst köşede, emme görüntüsü

– sağ üst kısımda, sol alttaki diferansiyel faz kontrast görüntüsü ve sağ alt taraftaki karanlık alan (saçılma) gösteriliyor.

ÖZELLİKLER

X-ray source 20-60 kV,100 W, 30 µm spot size
X-ray detector 11Mp cooled CCD, 4000 x 2672 pixels
Nominal resolution 5.5 / 11 / 22 um at any location in the scanned volume
Maximum object size 22 mm in diameter, 60 mm in length
Reconstruction Hierarchical (InstaRecon®) and multithreaded CPU/GPU 3D reconstruction
X-ray interferometer 3-grating Talbot-Lau, 5-axis motorized alignment
Radiation safety <1 uSv/h at 10cm from the instrument surface

Ürün ile ilgili broşür, poster ve PDF dosyalarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

faz1
faz2
faz3